Oppfølging av sykefravær - In Absentia
Logg på
Opprett bruker
Glemt passord?

Annonsere
Om Absentia
Kontakt oss


Skal prioritere kampen mot uønsket deltid
Del artikkelen med venner og kolleger

Uønsket deltidsarbeid har skapt mye engasjement i LOs medlemsdebatt. LO lover å prioritere arbeidet mot ufrivillig deltid og leder Roar Flåthen vurderer å inkludere spørsmålet i tariffoppgjørene.

- Veldig mange ønsker å jobbe heltid, uten å få lov til det. I stedet må de takke ja til ledige vakter i ubekvem arbeidstid, for å få en lønn å leve av. Det er uverdig og kvinnediskriminerende, sier  LO-leder Roar Flåthen.

Inn i tariffoppgjørene 

Ifølge Flåthen kan det bli aktuelt å bruke tariffoppgjørene som arena i kampen mot deltidsarbeid.

– I tillegg må ytterligere innstramming av lovverket vurderes. Dette er også et politisk spørsmål, som sannsynligvis blir en del av en større arbeidslivsreform. Vi er nødt til å vurdere andre måter å organisere arbeidet på, sier han til NTB.

LOs medlemsdebatt 

Utfordringene med uønsket deltid har også gitt mange innlegg i LOs medlemsdebatt.  Flere påpeker at heltid bør være en rettighet, mens deltid er en mulighet.

[Flere innlegg kan leses i medlemsdebatten om Arbeidstid]
[Les pressemelding fra LO]


Legg til kommentar

17. juli, 2025
Du må være logget inn (eller registrere deg) for å delta i diskusjonen.
Log In
Opprett bruker
Glemt passord?